Kurjeriai
Prekės ir paslaugos

Keletas įdomių faktų apie kurjerių istoriją

Nuo žinučių pristatymo pėsčiomis senovės Graikijoje, iki multimilijardinės vertės tarptautinės siuntų pristatymo rinkos – kurjeriai jau ištisus šimtmečius yra labai svarbi visuomenės dalis, be kurios daugelis iš mūsų nė negalėtume įsivaizduoti savo kasdienybės. Todėl būtų labai įdomu iš arčiau pažvelgti į kurjerių istoriją.

  • Maratono ilgis yra 42 km 195 m. Turbūt iš pirmo žvilgsnio kai kuriems iš jūsų kilo klausimas, kaipgi maratonas yra susijęs su kurjerių paslaugomis? Tačiau iš tikrųjų tai turi labai tiesioginę sąsają. 490 m. pr. e. įvyko Maratono mūšis. Graikų karys Filipidas iš Maratono miestelio į Atėnus bėgo net 42 km 195 m tam, kad praneštų apie graikų pergalę prieš persus.
  • Kurjerių paslaugos kilo Persijoje. Kai kalbama apie siuntų pristatymo paslaugas, visuomet įdomu sužinoti ir kada visa tai prasidėjo. Istoriniai šaltiniai rodo, kad dar 400 m. pr. Kr. Persijos princas naudojosi bėgikais, pašto balandžiais ir raiteliais tam, kad savo karalystėje ir už jos ribų galėtų pristatyti svarbias žinutes.
  • Žirgai galiausiai pakeitė pėsčiomis keliaudavusius kurjerius. Senovės graikai ir romėnai iki tol pėsčiomis keliaudavusius kurjerius pakeitė kurjeriais, kurie žinutes ir siuntas pristatydavo keliaudami žirgais bei kovos vežimais.
  • Kurjeris yra viena iš pačių seniausių profesijų. Viduramžiais kurjerių paslaugos tapo ypač paklausios, kuomet karališkieji tesimai mokėdavo atlyginimą kurjeriams, kurie pristatydavo jų siuntinius.
  • Iki pat XIX a. vidurio JAV nebuvo jokių kurjerių paslaugas teikusių kompanijų. Kalbant apie kurjerius, nemaža dalis žmonių visų pirma pagalvoja apie įvairias JAV įsikūrusias kurjerių kompanijas, kurios šiandien yra plačiai žinomos visame pasaulyje. Tačiau paradoksalu tai, jog iki pat XIX a. vidurio JAV nebuvo nei vienos oficialios kurjerių paslaugas teikusios kompanijos, o pirmoji buvo įkurta tik 1852 m. Ji buvo pavadinta „Wells Fargo“.
  • Vieną iš didžiausių kurjerių kompanijų pasaulyje įkūrė du paaugliai. Ar galėjote įsivaizduoti, kad viena iš pačių didžiausių kurjerių paslaugas teikiančių kompanijų būtų įkurta dviejų paauglių? Tai įvyko Sietle (JAV) dar 1907 m. Du paaugliai nusprendė pradėti teikti siuntų pristatymo paslaugas, jas pristatydami pėsčiomis arba dviračiu. Ši kompanija buvo pavadinta United Parcel Service (UPS).